Świąteczne pierniczki – przepis

świąteczne pierniki

świąteczne pierniki

Świąteczne pierniczki

Świąteczne pierniczki to nieodłączny element magicznej atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Ich korzenie sięgają daleko w historię, będąc nie tylko smacznym przysmakiem, ale również symbolem tradycji i wspólnego spędzania czasu w gronie najbliższych. Przygotowanie tych aromatycznych, przyprawionych pierniczków staje się wyjątkowym rytuałem, który wprowadza nas w atmosferę świątecznego ciepła i radości. Poniżej znajdziesz prosty, sprawdzony przepis na świąteczne pierniczki, które z pewnością zasmakują wszystkim miłośnikom tradycyjnych smaków Bożego Narodzenia.

Składniki

½ kg mąki pszennej

w tym

1 szkl. mąki razowej

15 dag cukru pudru (brązowego, ksylitolu, erytrolu)

15 dag miodu

1 łyżeczka sody

3 jajka

3/4 kostki masła

2 łyżki przyprawy do piernika

3 łyżki kakao

Wykonanie

Miód, cukier puder, masło rozpuścić na wolnym ogniu z przyprawą korzenną. Co najważniejsze, uważać żeby nie zagotować, ponieważ przyprawa straci nieco swego aromatu. Ostudzić.

Mąkę przesiać i zmieszać z sodą, dodać jajka, kakao i „masę” miodowo-korzenną. Wyrobić ciasto (będzie klejące, do użycia dopiero po schłodzeniu). Ciasto włożyć do miski, szczelnie przykryć folia spożywczą, zeby nie wyschło i włożyć do lodówki najlepiej na całą noc (gdy sie śpieszę, wkładam na 1h do zamrażarki). Następnie wyjąć  Przerobić jeszcze na posypanej mąka stolnicy, rozwałkować na grubość 2-3 mm pierniczki małe lub 4-5 mm pierniczki duże. Wykrawać foremkami kształty pierniczków. Piekarnik nagrzać do temp. 1800C. Włożyć ciasteczka, piec ok. 6 min.  (w zależności od grubości), następnie pomalować pierniczki glazurą (przepis poniżej)  i piec jeszcze 2 min. Po ostygnięciu będą twarde. Muszą odwilgnać 1-2 dni. Aby zmiękły szybciej można je włożyć do pudełka z połówką jabłka. Zbyt długo trzymane mogą za bardzo zmięknąć, przeto nie należy przesadzić z czasem.

Zatem miłej pracy i smacznego.

Glazura

Piękne pierniczki to błyszczące pierniczki. Dlatego aby nadać pierniczkom połysk ubijamy pianę z 1 jajka, dolewamy odrobinę mleka, następnie „malujemy” pędzelkiem pierniki na 2 minuty przed końcem pieczenia.

Lukier 1

1 białko

sok z 1/2 cytryny

20 dag cukru pudru (ok. szklanka + ok. 3 kopiate łyżki)

Wszystkie składniki ucierać przez ok. 5 min. Nie napowietrzać, bo lukier będzie sie kruszył po zaschnięciu.

Wykonanie

Jajo umyć płynem, dobrze spłukać ciepłą woda. Sparzyć pól  minuty we wrzątku. Oddzielić żółtko. Białko utrzeć z przesianym cukrem pudrem i przecedzonym sokiem z cytryny. Nie da się precyzyjnie określić ilości cukru, bo w zależności od wielkości jajka i cytryny trzeba go dodać mniej lub więcej.  W zależności od gęstości dodawać więcej soku z cytryny lub cukru. Ucierać łyżką, widelcem lub mikserem (ale wtedy należy ucierać na najmniejszych obrotach, w przeciwnym razie zrobi się sztywna, gęsta piana, którą trzeba będzie rozrzedzać zbyt dużą ilością wody lub cytryny. Poza tym taki lukier nie będzie wysychał, a jak wyschnie to będzie się kruszył). Gotowy lukier nałożyć do foliowego woreczka, ściąć rożek i dekorować pierniczki. Młodszym dzieciom możemy zaproponować dekorowanie wykałaczką. Nie jest tak piękne, ale łatwiejsze do opanowania przez najmłodszych.

Jednak istnieje jeszcze lepszy przepis na lukier. Z aquafaby – czyli wody, w której konserwowała się ciecierzyca

Lukier 2

Ten lukier wychodzi idealnie, jednak potrzebna będzie dokładna waga, bo składniki muszą być precyzyjnie odmierzone.

16 g wody z ciecierzycy z puszki

100 g cukru pudru

Składniki ucierać przez ok. 5 min.

Kolor

Dla uzyskania koloru dodać naturalne barwniki (sok z buraka, aroni, bzu – różowy kurkuma lub szafran – żółty,  kakao – brązowy) albo dostępne na rynku barwniki spożywcze. Gdy lukier przyschnie podczas ozdabiania pierników należy dodać kilka kropli wody i wymieszać.

Odchudzanie Bochnia

Aromatyczna przyprawa do piernika

Składniki

Suszona skórka z połowy cytryny (niewoskowanej)

Suszona skórka z połowy pomarańczy (niewoskowanej)

2 łyżeczki imbiru (pokroić imbir w plasterki i ususzyć na kaloryferze lub w suszarce do grzybów, ew. można zakupić już zmielony)

2 kopiate łyżki cynamonu

1 łyżeczka  startej gałki muszkatołowej – 1 łyżeczka zmielonych w młynku do kawy goździków

1/2 łyżeczki zmielonych ziarenek ziela angielskiego

1/2 łyżeczki mielonego kolorowego pieprzu (ewentualnie może być sam czarny)

2 łyżeczki kardamonu (mielimy ziarenka – bez łuski)

1 gwiazdka anyżu (mielimy wyłuskane ziarenka) oprócz tego

szczypta soli

Wykonanie

Wszystkie przyprawy występujące w całości zmielić na drobny proszek w młynku do kawy (partiami, albowiem na raz wszystko do młynka się nie zmieści) lub Termomixie.

Kiedy użyjemy tej wyjątkowej przyprawy do pieczenia pierniczków, nasze czyny kulinarne zamienią się w prawdziwą magię świąt. Zapach unoszący się z piekarnika przeniknie każdy zakamarek domu, a ubrania wciąż będą niosły ze sobą ten magiczny aromat pierników. Gotowi na niezapowiedzianych gości? Przygotujmy się na kulinarne doświadczenie, które stanie się niezapomnianą tradycją świąteczną.