Syrop/miodzik mniszkowy

syrop mniszkowy

Syrop/miód mniszkowy

400 kwiatów z mniszka

3 cytryny organiczne nie woskowane (do kupienia w Lidlu)

1 l wody

1 kg cukru

Zebrane kwiaty rozsypać , żeby wyszły z nich dotychczasowi mieszkańcy. Następnie zalać zimna wodą, dodać pokrojone cytryny, zagotować i gotować ok. 20 min na małym ogniu. Odstawić na 1 dobę. Odcedzić i odcisnąć (można w wyciskarce – nic się wtedy nie zmarnuje), do płynu dodać 1 kg cukru i ponownie zagotować. Gorące wlewać do sterylnych (wyprażonych w piekarniku, gorących słoików) zakręcać sterylnymi pokrywkami (wyjmowanymi z gotującej się wody).

Po co i jak prażyć słoiki?

Po co?

Jeśli użyjemy tak wysterylizowanych słoików i zakręcimy je wysterylizowanymi pokrywkami, a syrop/sok/dżem wlejemy gorący, to nie ma potrzeby ponownego pasteryzowania. Metoda ta tak dobrze chroni nasze przetwory, że sprawdza się również w przypadku soku niesłodzonego. Gdy zastosujemy tę metodę 100 % soku/syropu/dżemu, nawet bez cukru, nie zepsuje się.

Jak to zrobić?

Do piekarnika włożyć mokre słoiki, nastawić temperaturę na 1200C, są gotowe do nalewania, gdy wyschnie z nich woda. Słoiki wyjmować pojedynczo i zaraz napełnić gorącym sokiem. Uwaga na poparzenia. Słoiki wyjmować świeżo wypraną ścierką, ale idealnie suchą,

Pokrywki zagotować, wyjmować z wrzątku (sprawdza się tu widelec) gdy gorący sok będzie już w słoikach i od razu zakręcać słoiki. Należy dobrze to zsynchronizować, bo zbyt długo podgrzewane słoiki mogę pękać podczas nalewania. Gdyby się to dziać zaczęło, należy wyjąć słoik przed nalaniem na 1 min. Piekarnik wyłączyć.