Żywienie podczas biegunki

Co podczas biegunki

Biegunka to uciążliwa przypadłość. W leczeniu ostrej biegunki najważniejsze znaczenie dla zdrowia ma nawadnianie doustne. Dlatego trzeba bardzo dbać o picie dużej ilości wartościowych płynów.

Co pić?

Najlepiej nadają się do tego płyny o specjalnym składzie, które można nabyć w aptekach (tzw. doustne płyny nawadniające). Jednak moje dzieci nie dały się nigdy na nie namówić z powodu smaku.  Oczywiście można stosować także inne powszechnie dostępne płyny takie jak:

  •  woda niegazowana (gazowana przyspiesz perystaltykę jelit)
  • mocna herbat
  • herbatki ziołowe (rumiankowa, melisowa, koperkowa)
  • kompot jabłkowy (bez cukru)
  • kakao na wodzie

Należy je podawać od chwili pojawienia się biegunki, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Niemowlęta karmione mlekiem mamy należy jak najczęściej przystawiać do piersi.

Moim sposobem na nawadnianie każdej z moich 4 pociech, gdy odmawiały picia, było częste podawanie niewielkiej ilości płynów. Używałam na przykład strzykawką bez igły, wetkniętą w kącik ust. Oczywiście należy uważać żeby dziecko się nie zachłysnęło. Zapobiegnie temu pozycja siedząca i podawanie bardzo małych ilości płynu, za to z dużą częstotliwością np. co 5  min. Wiele razy uchroniło nas to przed hospitalizacją.

 

Czego nie pić?

Do nawadniania nie nadają się:

  • soki owocowe (np. sok winogronowy, jabłkowy, śliwkowy- również wyciskane)
  • napoje gazowane, które względu na wysoką zawartość sacharozy lub innych cukrów – mogą nasilać biegunkę
  • kawa i zielona herbata przyśpieszają perystaltykę jelit, co również może nasilać biegunkę

Prawidłowe żywienie w biegunce sprzyja regeneracji nabłonka jelitowego oraz zapobiega niedoborom energetycznym. Są one szczególnie ważne u osób niedożywionych i z częstymi epizodami biegunkowymi.

Z kolei niewłaściwe żywienie może nasilać objawy.

Co jeść/nie jeść podczas biegunki?

 Produkty zalecane   Produkty zabronione
rozgotowany biały ryż z dodatkiem rozgotowanej marchewki lub dyni – najbardziej zalecana potrawa, obecna od wieków również w tradycji ludowej leczenia biegunki; produkty wysokobłonnikowe: pełnoziarniste pieczywo i makarony, otręby, brązowy ryż, kasze -gryczana, gruba jęczmienna
drobne kasze (manna, perłowa) mleko (za wyjątkiem niemowląt)
produkty skrobiowe: pieczywo pszenne białe, sucharki tłuste potrawy
gotowane warzywa: ziemniaki, pietruszka, seler, marchew, dynia surowe warzywa i owoce
produkty na bazie mąki ziemniaczanej, np. kisiele guma do żucia i słodycze
niektóre owoce: banany, surowe tarte jabłka ostre przyprawy

Potrawy muszą być łatwostrawne, dopuszczalna obróbka kulinarna to gotowanie i gotowanie na parze. Do potraw należy dodawać nieco soli, aby uzupełnić jej straty. Temperatura posiłków – pokojowa, gdyż zbyt zimne i zbyt ciepłe drażniąc przewód pokarmowy mogą nasilać biegunkę.

Choć o błonniku pokarmowym można mówić w samych superlatywach, to podczas biegunki należy znacznie ograniczyć jego podaż.

Po przebytej biegunce dość szybko można powrócić do dotychczasowej diety, należy jednak obserwować, czy tolerujemy wprowadzane ponownie pokarmy. Dotyczy to szczególnie mleka, ponieważ po przebyciu ostrej biegunki może pojawić się przemijająca nietolerancja laktozy (cukru mlecznego) w wyniku uszkodzenia błon śluzowych jelita cienkiego i zmniejszonego poziomu enzymu rozkładającego cukier mleczny – laktazy.

Objawia się to przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak: biegunki (stolce mają charakterystyczny kwaśny zapach), wzdęcia, gazy, bóle brzucha, kolki, u niektórych – nudności i wymioty. Objawy mogą wystąpić nawet kilka godzin po spożyciu produktów mlecznych zawierających laktozę, dlatego często powyższe objawy nie są kojarzone ze spożyciem mleka.

Probiotyki

Stosowanie probiotyków może okazać się niezbędne do przywrócenia zachwianej równowagi w uszkodzonej przez bakterie mikrobiocie jelitowej, a także znacznie skrócić czas leczenia biegunki, przez co zmniejszyc ryzyko odwodnienia, a co za tym idzie konieczność hospitalizacji.

Najlepszym na rynku znanym mi probiotykiem, z którym pracuję od przynajmniej 10 lat – jest opisana tutaj  Esencja ProBiotyczna. Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że jest żywa. Żywe kultury bakterii, gotowe do szybkiej akcji zasiedlania i wypierania mikrobów patogennych.

Probiotyki stwarzają również naturalną zaporę przed ponownym zakażeniem jelit. Jest to spowodowane konkurowaniem o miejsce i pożywienie z patogenami, a także wytwarzanymi tzw. bakteriocynami, które wykazują wysoką aktywność antybakteryjną w stosunku do niektórych bakterii wywołujących biegunki.

I to jest jedna z odpowiedzi na częste pytanie: dlaczego niektórzy są odporni na zakażenia, chociaż przebywają w bliskim kontakcie z osobami zakażonymi. Wiele zależy od silnie zasiedlonych jelit.

Esencje ProBiotyczną można również podawać profilaktycznie w celu ochrony bliskich, którzy jeszcze się nie zakazili.