Biegunka poszpitalna – jak wspomóc leczenie?

Często po powrocie do domu u pacjentów hospitalizowanych pojawiają się biegunki, którym towarzyszą intensywne bóle. A temat w obecnym czasie jest tym bardziej aktualny, że przytrafia się to niejednokrotnie pacjentom hospitalizowanym z powodu ciężkiego przebiegu koronawirusa.

 

Skąd się to bierze?

Zazwyczaj winowajcą takiego stanu jest bakteria Clostridium difficile, która wywołuje zapalenie (uszkodzenie) jelita grubego. Szczególnie na takie zakażenia narażeni są pacjenci, którzy byli leczeni antybiotykami. W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia naturalnej ochrony jelit, które chroniła fizjologiczna flora bakteryjna. Zostaje ona zdezaktywowana przez antybiotyki. Jej miejsce zasiedlają bakterie patogenne, powodujące uciążliwe dolegliwości.

 

Jaka pomoc w leczeniu biegunki poszpitalnej? (I każdej innej)

Oprócz leczenia standardowego najważniejsze jest przywrócenie naturalnej flory jelitowej która została zniszczona przez zakażenie.

W tym celu należy wdrożyć odpowiedni probiotyk. Sęk w tym, że mimo bogatej oferty probiotyków niewiele jest w stanie sobie poradzić z tak silnie zaburzoną równowagą w jelitach.  

Jak wynika z moich wieloletnich doświadczeń dietetyka, prawdziwym herosem wśród probiotyków, który potrafi przełąmać dysbiozę jest Esencja Probiotyczna ProBiotics. Dlatego jest w stanie skutecznie wspomóc leczenie nawet tak trudnego przypadku jak zakażenie clostridium difficile.

A oto mój najtrudniejszy przypadek, w którym esencja spisała się koncertowo.

 

Pacjent: Kobieta. 72 lata

Hospitalizowana z powodu udaru mózgu. Po dwóch tygodniach od zakończenia hospitalizacji wystąpiły intensywne, bolesne biegunki oraz gorączka. Dochodziło do oddawania stolca nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Stwierdzono obecność toksyny A i B wytwarzanej przez Clostridium difficile. Pacjentka była poddawana kilkakrotnie antybiotykoterapii (wankomycyna). Ze względu na brak trwałych efektów leczenia pacjentka została poddana transplantacji kału w szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Powrót do zdrowia okazał się jednak trudniejszy niż zakładano. Dwa tygodnie po przeszczepie kału dolegliwości powróciły. Pacjentkę poddawano transplantacji w sumie 5 razy. W 4 pierwszych przypadkach, dolegliwości powracały po kilku tygodniach.

Terapia: Po piątym przeszczepie kału od razu wdrożono intensywną suplementację Esencją Probiotyczną (początkowo 5x25ml, po 2 tygodniach 3x25ml). Biegunka więcej nie powróciła. Od tego czasu upłynęły dwa lata. Pacjentka okresowo uzupełnia swoją florę bakteryjną stosując Esencję Probiotyczną profilaktycznie i cieszy się, że ten ciężki okres życia ma już za sobą.

 

Jak długo przyjmować Esencję Probiotyczną?

Esencję Probiotyczną przyjmuje się do czasu całkowitego ustąpienia objawów. Przy czym poprawa może następować już po 1-2 tygodniu. Jednak do całkowitego przywrócenia utraconej równowagi potrzeba znacznie dłuższego czasu i wspomagania jelit w tym procesie Esencją Probiotyczną. Ponieważ każdy organizm jest inny, to u jednego będzie trwało to będzie kilka tygodni u innego kilka miesięcy.

 

Jakie jest dawkowanie?

Terapeutycznie przyjmuje się 3 x dziennie po 15 ml. Ponieważ jednak w poważnych przypadkach należy jak najszybciej przełamać panującą w jelicie dysbiozę,  dawkę można przekraczać bez ryzyka przedawkowania. 

 

Jaka dieta podczas biegunki?

Dietę można podzielić na 2, a nawet 3 etapy.

 

I etap ma na celu powstrzymanie ostrych objawów choroby, przede wszystkim biegunki, wzdęć bólu brzucha oraz przywrócenie równowagi flory bakteryjnej. Niezwykle ważne jest nawadnianie. Można zastosować żywienie jak w ostrej biegunce. Więcej na ten temat tutaj.

 

II etap należy wdrożyć po usunięciu ostrych objawów. Ma on na celu łagodzenie stanu zapalnego w jelitach.

Żywienie w tym etapie to dieta łatwostrawna. Należy spożywać produkty jak najbardziej naturalne, pozbawione sztucznych dodatków i konserwantów. Obróbką zakazana jest smażenie. 

 

III etap to wprowadzenie większej ilości błonnika, który jest niezbędnym pokarmem dla bakterii probiotycznych – strażnika równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Dlatego mikroflora musi być odżywiona aby hamować rozrost bakterii chorobotwórczych.

W każdym więc posiłku powinno się znaleźć jakieś warzywo lub owoc oraz pełne ziarno zbóż (pełnoziarniste pieczywo, kasze, płatki, brązowy ryż).

Bardzo ważne aby z diety wykluczyć produkty zawierające cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, laktozę, fruktozę, a także sztuczne słodziki: mannitol sorbitol, ksylitol, które są źle przyswajane w jelicie cienkim i niestrawione dostają się do jelita grubego, a fermentując stają się pokarmem dla bakterii patogennych i mogą przyczynić się do nawrotów choroby.

Czasami chory źle toleruje produkty glutenowe. Należy wiec czasowo wykluczyć z diety zboża zawierające to białko: pszenica, żyto, jęczmień, owies. 

 

Co jeszcze potrafi Esencja Probiotyczna?

W kontekście informacji, że Esencja Probiotyczna z wielkim sukcesem przywraca zaburzoną florę jelitową, nie powinien dziwić fakt, że niezwykle przydatna jest również w zaparciach, wzdęciach, gazach, chorobach jelit, refluksie przełykowo-żołądkowym i wielu innych przypadłościach zdrowotnych. Więcej moich doświadczeń z Esencją Probiotyczną można poznać tutaj

 

Gdzie  można kupić Esencję Probiotyczną?

Esencje Probiotyczną kupuję u producenta. Po pierwsze dlatego, że nie narażam się na podróbki, złe przechowywanie, dodatkową marżę. Po drugie po zarejestrowaniu się otrzymuje stały rabat w wysokości 10%, co daje najniższą cenę na rynku.  Warunkiem uzyskania rabatu jest rejestracja. Tutaj link do sklepu. Po zarejestrowaniu pokazują się ceny z rabatem na wszystkie ich produkty. I to nie tylko przy pierwszym zakupie, jak oferuje wiele sklepów, ale już przy każdym kolejnym. Dlatego warto zachować adres sklepu, login i hasło. 

 

Z życzeniami permanentnego zdrowia

 

Dorota Włodzimirow, dietetyk kliniczny  i edukator żywieniowy

Fb STER NA ZDROWIE

 

Artykuł nie jest w żaden sposób sponosorowany. Piszę w nim o probiotyku, który jest moim, jako dietetyka, potężnym narzędziem, którym wraz z odpowiednią dietą mogę pomagać moim pacjentom w poprawie zdrowia. Jak widać w sposób bardzo spektakularny.